Oroszország szerint ki kellene engedni a népirtásért elítélt Ratko Mladicot
A boszniai szerb hadsereg volt parancsnoka, Ratko Mladic fellebbezésének hágai elutasítása azt bizonyítja, hogy elfogultak a volt Jugoszláviában elkövetett bűncselekmények feltárásáért és az értük való felelősségre vonásért felelős nemzetközi intézmények – írta szerdán kiadott állásfoglalásában Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő.
Zaharova arra reagált, hogy a Büntető Törvényszékek Nemzetközi Maradék Mechanizmusa (IRMCT) fellebbviteli kamarája kedden elvetette a népirtás, valamint háborús és emberiesség elleni bűncselekmények miatt 2017-ben elítélt Ratko Mladic fellebbezését. Mint ahogy azt tegnap megírtuk, a testület megerősítette a “Balkán mészárosának” is nevezett volt boszniai szerb hadseregparancsnok életfogytig tartó szabadságvesztését elrendelő ítéletet.
Zaharova szerint ez a verdikt különösen képmutatónak tűnik azt követően, hogy a hágai igazságszolgáltatás bosnyák, horvát és koszovói katonákat is felmentett.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy az IRMCT és elődje, a volt Jugoszlávia ügyében illetékes Nemzetközi Büntető Törvényszék a Mladic ügyében lefolytatott eljárás során tényeket és történelmi összefüggéseket hagyott figyelmen kívül, és aláásta a konfliktus következményeinek rendezésre és a bizalom helyreállítására irányuló erőfeszítéseket a Balkánon.
A szóvivő rámutatott, hogy az eljárás során többször megsértették a Mladicot őrizetesként megillető jogokat.
Egyebek között évekig nem biztosítottak számára megfelelő orvosi ellátást és elutasították az oroszországi vagy szerbiai gyógykezelés miatti ideiglenes szabadon bocsátására vonatkozó kérelmek.
“Abból indulunk ki, hogy a Maradék mechanizmus volt Jugoszláviát érintő tevékenységének a lehető leghamarabb le kell zárulnia, ami után lezárulhat a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás történetének ez a szégyenletes fejezete” – írta Zaharova.
A Büntető Törvényszékek Nemzetközi Maradék Mechanizmusa (IRMCT) az ENSZ Biztonsági Tanácsa által 2010-ben létrehozott nemzetközi bíróság a volt Jugoszláviával foglalkozó Nemzetközi Büntető Törvényszék (ICTY) és a Ruandai Nemzetközi Büntető Törvényszék (ICTR) e bíróságok megbízatásának teljesítését követően.
Érdemes elolvasniA nap képe: egy fiát gyászoló anya a koszovói háború áldozatainak emléknapján
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó
Űrhajó? Dehogy! Egy tanulmány szerint egy fejlett idegen civilizáció az egész csillagrendszerét terelheti
Létezett a természetben is nukleáris reaktor, és kevesebb, mint 2 milliárd éve még aktív volt
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon